Herb gminy przedstawia: w polu zielonym rosochacz falisty złoty nad którym trzy liście dębowe złote, z prawej kolumna srebrna zwieńczona koroną złotą, z lewej podkowa złota barkiem w dół, w niej krzyż kawalerski srebrny.
Flaga gminy składa się z trójkąta białego z prawej (od drzewca) oraz trzech pasów równoległych: żółtego, zielonego i żółtego o jednakowej szerokości w układzie poziomym. Proporcje flagi 5:8.
Uzasadnienie
Herb odwołuje się do historii tych ziem oraz tutejszej przyrody.
Figura heraldyczna zwana rosochaczem falistym symbolizuje dwie miejscowe rzeki- Rządzę i Cienką, a trzy liście dębowe (sadzonka dębowa)nawiązują bezpośrednio do rezerwatu Dębina. Kolumna srebrna zwieńczona koroną jest godłem rodowym rodziny Klembowskich (vel Kłębowskich) pierwszych właścicieli tych ziem. Natomiast podkowy z krzyżem (herb Jastrzębiec) używała rodzina Żymirskich, z której pochodził generał brygady Franciszek Żymirski, uczestnik powstania listopadowego i właściciel Klembowa (tymże herbem pieczętowała się druga linia Klembowskich wywodząca się od Pruszkowskich z ziemi Warszawskiej)
Symbolika
Z większością figur (przedmiotów) występujących w herbach związane były pewne treści symboliczne. Symbolika figur i barw heraldycznych różni się jednak często od powszechnie nam znanej. Podajemy ją tu jako ciekawostkę. Dąb w heraldyce jest symbolem siły, potęgi i piękna. Kolumna-podobnie jak wieża symbolizuje trwałość, odporność i strategię (duża część rodzin pieczętujących się starym herbem Rochem czyli wieżą szachową, przybrała później kolumnę) . Natomiast podkowa z krzyżem miała oznaczać siłe i pobożność rodu, który się tym godłem pieczętował.
Symbolika barw heraldycznych (wg Klemensa Prinsaulta, heraldyka francuskiego z XV wieku).
Zieleń symbolizuje miłość, honor i dworskość (później także wolność, radość, wiosnę, obfitość). Złoto: szlachetność, życzliwość, otucha i wzniosłość.
Srebro: pokora, uczciwość, czystość i niewinność.
(W zasadzie w herbie pierwszoplanowe znaczenie ma symbolika barwy pola tarczy , a więc zieleń)