„Renowacja i adaptacja piwnic oraz parku zabytkowego Pałacu Łuszczewskich w Woli Rasztowskiej”
Szczegółowym celem projektu było „Zwiększenie dostępności oraz rozwój zasobów kulturowych regionu” poprzez odnowienie i udostępnianie zabytku, jako jednego z bardzo istotnych walorów województwa mazowieckiego.
Celem bezpośrednim projektu była renowacja i adaptacja obiektu zabytkowego, jakim jest XVII-wieczny Zespół Pałacowy w Woli Rasztowskiej. W szczególności było to:
- odnowienie nieużywanych obecnie piwnic pałacowych oraz ich adaptacja do udostępnienia na cele kulturalne i edukacyjne,
- rewitalizacja pozostałości parku przypałacowego oraz doprowadzenie go do stanu użyteczności dla odwiedzających,
- dostosowanie odnawianych obszarów obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach adaptacji i renowacji pomieszczeń piwnicy wykonane zostały następujące prace:
- Skuto części tynków,
- Usunięto cementowe posadzki i wykonano nowe posadzki izolowane cieplnie i przeciw wilgotnościowe,
- Osuszone zostały ściany,
- Wykonane zostały kanały instalacyjne w celu ukrycia instalacji sanitarnych,
- Wykonana została wentylacja mechaniczna,
- Wymieniona została instalacja elektryczna i instalacja c.o. z uwzględnieniem ogrzewania podłogowego,
- Wykonane zostały tynki cementowo-wapienne tam gdzie było to konieczne, a tam gdzie dobrze zachowała się pierwotna substancja zabytku, cegły zostały wyczyszczone, a niektóre wymienione na inne pochodzące z rozbiórek.
Piwnice Pałacu przed renowacją
Piwnice Pałacu po renowacji
W ramach prac przy rewitalizacji parku wykonano:
- Odmulono stawy, umocniono burty oraz wyremontowano rów zasilający,
- Przebudowano przepust mnicha pomiędzy stawami,
- Usunięto zniszczone i chore drzewa oraz wykonano zabiegi pielęgnacyjne niektórych egzemplarzy,
- Odtworzony został oryginalny przebieg ścieżek żwirowych oraz wykonano nowe ścieżki spacerowe,
- Wykonane zostały nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz w centralnej części utworzona została kolista rabata różana otoczona irgą błyszczącą,
- Ustawione zostały ławki oraz wykonane zostało oświetlenie parkowe,
- Wykonane zostało ogrodzenie części pałacowej.
Park Pałacowy przed renowacją
Park Pałacowy po renowacji
Pałac wybudowany został w 1680 r. na polecenie rodziny Łuszczewskich. Stanowił siedzibę myśliwską króla Jana III Sobieskiego. W latach późniejszych pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Swoją obecną bryłę i rozplanowanie wnętrz otrzymał po ostatniej przebudowie z 1953 roku. Projekt przygotował architekt Jan Woliński wzorując się na projektach Tylmana z Gemeren.
Realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności Gminy Klembów pod kątem turystycznym. Pałac Łuszczewskich sam w sobie stanowi bardzo ciekawe miejsce. Dzięki odnowieniu piwnic wybudowanych w XVII wieku, przywróceniu świetności parku pałacowego oraz organizacji tymczasowych wystaw, imprez muzycznych czy spotkań, obiekt stał się znaczącą atrakcją turystyczną w powiecie wołomińskim. Jest idealnym miejscem do organizacji spotkań z ciekawymi osobistościami, wystaw lokalnych twórców i kolekcjonerów, warsztatów, imprez okolicznościowych i innych inicjatyw przeznaczonych dla społeczności lokalnej – co jest jednym z głównych celów wyznaczonych w Strategii Rozwoju Gminy Klembów na lata 2015-2020.
Staw parkowy przed renowacją
Staw parkowy po renowacji
Pałac wykorzystywany jest na cele oświatowe, a po remoncie także na cele kulturalne. Na dwóch kondygnacjach nadziemnych prowadzone są zajęcia dydaktyczne (szkolne i przedszkolne). Pomieszczenia piwniczne po remoncie podzielone zostały pomiędzy szkołę (gdzie są prowadzone zajęcia gimnastyczne, artystyczne i inne), a pomieszczenia, gdzie wyeksponowano zabytkowe mury, które zostały przekazane pod opiekę Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Klembowie (gdzie organizowane są wystawy tymczasowe, spotkania oraz koncerty dla lokalnej społeczności).
Zaniedbany i zarośnięty park nie zachęcał wcześniej do spacerów, czy wypoczynku nawet mieszkańców Woli Rasztowskiej, a obecnie stał się wizytówką nie tylko miejscowości, ale i całej gminy. Park został zaaranżowany w sposób odzwierciedlający czasy jego powstania. Park stanowi obecnie doskonałą scenerię dla fotografów i filmowców, ale także jest miejscem spędzania wolnego czasu.
Inwestycja była dofinansowana z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 kwotą 1 365 979,81 zł. Wartość inwestycji to 2 334 304,82 zł.
Informacje dotyczące podpisania umowy: http://www.klembow.pl/aktualnosc-247-umowy_na_renowacje_i_adaptacje_piwnic.html
Miło nam poinformować, że powyższa inwestycja zwyciężyła w plebiscycie #eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”!
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z gali dostępnej na → https://klembow.pl/aktualnosc-1576-renowacja_palacu_w_woli_rasztowskiej.html oraz relacją przygotowaną przez Organizatora plebiscytu → https://funduszenamazowszu.eu/dobre-praktyki/renowacja-piwnic-oraz-parku-przy-palacu-luszczewskich-w-woli-rasztowskiej/.